Cena pomeraniana.
Pod hasłem cena pomeraniana kryje się rząd czynników mających wpływ na jej wysokość.
- Przede wszystkim należy zacząć od zakupu suki. Najczęściej hodowca kupuje szczenię, które musi szczęśliwie i zdrowo wyrosnąć. Im lepiej zapowiadające się szczenię, tym wyższa cena.
- Kolejne dwa lata to czas wystaw. W zależności od rangi wystawy koszt zgłoszenia to 90-200PLN, plus koszty podróży + hotel za jedną.
- Suka zdobywa uprawienia hodowlane. Przystępujemy do procedury krycia. Koszty weterynaryjne, czyli badania, oznaczenie poziomu hormonów ( jednorazowy koszt okoł 60PLN) robi się kilkukrotnie… Ekwiwalent za krycie + koszty transportu, koszty weterynaryjne ciąg dalszy… 😉 Już się zebrała spora suma, a jeszcze nawet nie wiadomo, czy suka jest w ciąży.
- Suka jest w ciąży – badanie potwierdzone przez USG ( około 50PLN). Nie zapominamy o kosztach utrzymania suki w tym okresie.
- Poród. Ponieważ płody pomeranianów są stosunkowo duże w porównaniu do dorosłych osobników, często ( szczególnie w przypadku małych miotów typowych dla rasy 2-3 maluchy) matki mogą mieć problem z porodem. Wtedy niezbędna jest cesarka ( koszt ok. 600PLN).
- Pomeraniany to rasa bardzo trudna w hodowli. Małe mioty, trzeba się liczyć z różnymi komplikacjami… Nie każde krycie owocuje ciążą… Straty materialne i niepowodzenia są wpisane w hodowlę tak samo jak szczęśliwe zakończenia. Jednak nie wolno ich pomijać (…PLN).
- Mamy miot! 😀 Maluchy rosną, hodowca poświęca im każdą minutę, a w dzisiejszych czasach czas to pieniądz, odchowuje używając najlepszych produktów (…PLN) …
- Cena pomeraniana zawiera w sobie również opłaty, do których hodowca jest zobowiązany w ZKwP.
To wszystko sprawia, że pomeranian w doskonałym typie ( wielkość i proporcje, śliczna buzia i doskonała szata) do tego dobrze socjalizowany, ma swoją cenę. Cena pomeraniana to również warunki w jakich żyje na co dzień matka szczenięcia.