Żywienie pomeraniana jest sprawą niezwykle ważną. Jeżeli chcemy aby nasz podopieczny był zdrowy i cieczył nasze oczy piękną szatą, musimy zadbać o właściwą dietę.

Nasze psy są na diecie BARF znanej inaczej jako RAW.

BAFF –  Biologically Appropriate Raw Food (biologicznie odpowiedni surowy pokarm) lub po prostu Bones And Raw Food (kości i surowe jedzenie) / RAW – surowy.

Dietę barf opracował australijczyk dr. Ian Billinghurst, twierdząc, że dieta oparta na naturalnych składnikach, maksymalnie zbliżona do diety dzikich przodków jest lepsza niż karmy komercyjne.

Współczesne psy każdej rasy – pomeraniany, wilczarze czy mieszańce, są zdolne do jedzenia pokarmów podobnych do ich dzikich przodków.

Dzieje się tak, ponieważ układ pokarmowy nie zmienił się bardzo wraz z udomowieniem.  W przeciwieństwie do oczywistych  zmian w ich obecnym wyglądzie fizycznym i zachowaniu układ pokarmowy pozostał praktycznie niezmieniony. Mówi nam to wiele o potrzebach żywieniowych. Pies nie jest w stanie wykonać żuchwą ruchów poziomych ( życie-rozcieranie pokarmów), a i kształt trzonowców to uniemożliwia. Potrafi odgryźć kawałek, szarpać.

W ślinie psa nie ma amylazy ani innych enzymów, które rozkładają węglowodany ( zboża, ziemniaki…) W przeciwieństwie do przeżuwaczy, układ pokarmowy psów jest krótki. Około 80% procesu trawienia dzieje sie w żołądku. Pusty żołądek kurczy się.

Obalamy mity dotyczące diety Barf:

  • żywienie pomeranianów w sposób naturalny jest kosztowne? –NIE! 🙂 Biorąc pod uwagę fakt, że dorosły pies powinien otrzymywać 3-4% (mało aktywny), do 6% (bardzo aktywny) wagi swojego ciała, a pomeranian waży w przedziale 2-3kg to wynik jest zabawnie mały.
  •  pies jedzący surowe mięso robi się agresywny? – NIE! Dieta zgodna z przystosowaniami ewolucyjnymi daje szansę na stabilną psychikę psa. Zaznaczyć należy, że w surowym mięsie  jest wysoka zawartość tryptofanu. Nieprzetworzenie termiczne to gwarancja na to, że aminokwas zostanie przyswojony w stopniu maksymalnym. Tryptofan jest prekursorem serotoniny, która ma kluczowy wpływ na poczucie równowagi psychicznej.
  • surowe kości sprawiają, że żywienie pomeranianów surowym staje się niemożliwe. NIE! Nasze pomeraniany świetnie radzą sobie chociażby skrzydełkami z kurczaka.
  • wypełniacze ( zboża, kasze, ryż ziemniaki…) są niezbędne w diecie pomeraniana. NIE! Producenci karm używają wypełniaczy, aby zminimalizować koszty produkcji karm! Wypełniacze nie są potrzebne, stanowią zbędny balast.

Co należy podawać:

Mięsa, które można wykorzystać w żywieniu pomeranianów to właściwie każde z dostępnych na rynku mięs z pewnego żródła. Wyjątek to dziczyzna ( ze względu na AZF ) oraz podroby wieprzowe.

Mięsne kości: szyjki z kurczaka, skrzydełka, szyjki z kaczki, korpusy z kurczaka, kaczki, królika. Jednym słowem takie, z którymi z pewnością poradzą sobie szczęki niewielkiej wielkości.

Podroby: serca, żołądki, śledziona, wątroba… ( z wyjątkiem wieprzowej i dziczyzny)

Dodatki: żółtka, olej rybi, i inne naturalne suplementy łatwo dostępne w internecie.

Właściciele maluchów pochodzących z naszej hodowli, mogą liczyć na wsparcie merytoryczne w temacie żywienia pomeranianów. 🙂

 

Tajemnice suchej karmy:

Czytając skład na opakowaniu myślisz że wiesz co jest w środku? Nic bardziej mylnego !

Etykieta karmy jest ważna 5 lat, nawet jeśli producent zmienił jej skład, może używać nieaktualnych etykiet legalnie.

Na opakowaniach <10 kg, nie trzeba podawać pełnego składu produktu.

Jeśli ostatni producent nie dodał do produktu konserwantów, to może umieścić na opakowaniu informację „nie zawiera konserwantów”, ale to nie znaczy że ich tam nie ma. To tylko oznacza że końcowy producent ich nie dodał, ale mógł to zrobić dostawca półproduktów, czyli np., mięso dodane do karmy mogło już zawierać konserwanty, ale na opakowaniu tego nie przeczytamy.

Gwarantowana wartość odżywcza czy energetyczna ma normę +/- 500% – o tyle może się (legalnie) różnić od tej podanej na opakowaniu. Deklarowana zawartość składników, dotyczy karmy przed ugotowaniem/pieczeniem. Co to oznacza? Ponieważ mięso to głównie woda, po jej odparowaniu w trakcie obróbki termicznej, trzeba czymś uzupełnić wagę produktu. Przed gotowaniem Po gotowaniu waga g białko % waga g białko % mięso 600 60% 231 23% mączka kostna 160 16% 308 31% kukurydza 140 14% 269 37% dodatki 100 10% 192 19% Jak widac ilość % białka mięsnego drastycznie spada po obróbce termicznej. Procentowo najwięcej zostaje kukurydzy.

Ten przykład jest dość optymistyczny, większość karm ma deklarowaną zawartość mięsa ok 20%.

Aby umieścić faktyczny, końcowy skład na opakowaniu, trzeba mieć specjalne zezwolenie, gdyż jest to odstępstwo od przepisu ! Suche karmy mogą zawierać konserwanty, których rakotwórcze działanie jest potwierdzone badaniami i które są zabronione w żywności dla ludzi. Lista jest długa, ale te najgroźniejsze to: BHA, BHT, E320, E321, E324.

Mięso w karmie, to zazwyczaj mączka z kurczaka, czyli tak naprawdę to, co nie da się sprzedać, czyli pióra, grzebienie i dzioby.

O tym czy w karmie jest mięso czy pióra, najlepiej sprawdzić patrząc na ilość popiołu w składzie. Do 3% – mączka może być z całego kurczaka, powyżej 3% – mączka jest robiona z odpadów. 

Sztuczki słowne, czyli co oznaczają określenia :

Zawiera kurczaka = zawiera 4% kurczaka (np. pióra)

Z kurczakiem = 4 -14 % kurczaka (np. pióra)

Rich In chicken = 14 – 26% kurczaka (np. pióra)

Paste of chicken = 26 – 100% kurczaka (np. pióra)

Made of chicken = 100% kurczaka (np. pióra)

Made of chicken meat – zawiera faktyczne mięso z kurczaka.

Pełny artykuł : »Żywienie psa wg J.B.Larsena«

error: Content is protected !!